fotografia,  Jak zrobić dobre zdjęcie,  warsztaty fotograficzne

Dobry aparat to za mało…

Dobry aparat nie wystarczy, żeby robić fantastyczne zdjęcia. Co zatem jest niezbędne? Czego potrzebuje każdy zaczynający swoją przygodę z fotografią i co wspólnego ma pilot samolotu z fotografempodpowie Bartosz Cygan, który w Krakowie prowadzi kurs z podstaw fotografii.

„Ludzie kupując aparat inwestują w sprzęt, chcąc robić jak najlepsze zdjęcia ale niestety nawet aparat najwyższej klasy sam z siebie nie zrobi bardzo dobrych zdjęć. Musimy umieć go obsłużyć, umieć go ustawić, ponieważ technika nie jest idealna. Nie zrobi wszystkiego tak jak my chcemy, nie czyta nam w myślach, dlatego musimy sami widzieć: jak zrobić zdjęcie?

Weźmy przykład lecącego samolotu. Jeśli pilot chce zrobić jakieś akrobacje po to, żeby publiczność była pod wrażeniem tego, co pilot potrafi zrobić, żeby to było efektowne musi przejść na tryb manualny. Tak samo w fotografii: jeśli ustawimy tryb automatyczny zrobimy zdjęcia technicznie poprawne (chociaż nie zawsze sobie aparat poradzi w różnych warunkach), ale jak chcemy zachwycić widza, podobnie jak pilot musimy nauczyć się obsługi sprzętu i pewnych kwestii związanych z tym jak zrobić zdjęcie, żeby było atrakcyjne pod względem światła i kompozycji. (…)

Kiedy zaczynamy fotografować kładę nacisk na to, żebyśmy świadomie robili zdjęcia. Zielona automatyka to jest tryb, którego już nigdy więcej nie użyjemy po to, żeby robić zdjęcia takie, jakie chcemy żeby były a nie takie, jakie chce aparat.

(…) Pilot samolotu też musiał się tego innego trybu nauczyć, nie nauczył się tego sam, ktoś doświadczony musiał mu pokazać: jak to zrobić, dlaczego, jak pewne rzeczy się dzieją. Tak samo jest  w przypadku fotografii. Też warto skorzystać z doświadczenia innych, zobaczyć, jak się robi zdjęcia, dlaczego ustawiamy pewne rzeczy w aparacie: czas, przysłona, czułość ISO, ustawianie się względem światła, kompozycja. Tego wszystkiego o wiele szybciej będzie się od kogoś nauczyć niż próbować samemu bo wiele błędów można popełnić i stracić czas, a tak to nauczymy się od kogoś”.

Bartek Od 2011 roku przeszkolił w dziedzinie fotografii prawie pół tysiąca osób z całej Polski. Liczne zlecenia komercyjne obfitują w publikacje zdjęć w katalogach, na plakatach, bilbordach oraz gazetach m.in. Wysokie Obcasy, Viva, Harper’s Bazaar i w wielu innych. Współpracuje także z Kursami Foto Oko, w ramach których prowadzi kurs podstaw fotografii.

Jeśli chcesz robić lepsze zdjęcia i spotkać się z Bartkiem, zapisz się na kurs TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.