warsztaty fotograficzne

Podstawowe zasady przy fotografowaniu ludzi + relacja z warsztatów fotograficznych

W sobotę 21 maja 2016 poprowadziłem warsztaty fotograficzne dla Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego na terenie hotelu Hubertus. Tematem przewodnim były techniki pozowania i nawiązywania kontaktu z modelem. W rolę modelki wcieliła się Daria. Pierwsza część warsztatów odbyła się w plenerze. Później przenieśliśmy się do wnętrza, gdzie przeprowadziłem instruktaż w zaaranżowanym studio fotograficznym.

Umiejętność nawiązania kontaktu z fotografowaną osobą jest niezwykle przydatna, ponieważ takie zdjęcia wykonujemy bardzo często i równie często są to nasi najbliżsi.

Bardzo ważną umiejętnością jest upozowanie modela. Trzeba wiedzieć jakie są podstawowe zasady w portrecie, jak powinny być ułożone ręce, jak ustawione nogi, jakie są karydynalne błędy popełniane przez początkujących fotografów. Czasem niefortunnie ułożona ręka potrafi zniekształcić całą sylwetkę i zepsuć nam zdjęcie.

Pamiętaj więc aby:
– ręce nie były wyciągnięte w stronę obiektywu,
– ramiona i nogi ulokowane niesymetrycznie,
– należy unikać przywierania ramion do tułowia,
– głowa powinna być skręcona nieco w bok,
– palce powinny być ułożone swobodnie i dość równo,
– gdy mamy słoneczny dzień, fotografujemy pod Słońce,
– oczy powinny być skierowane w obiektyw,
– kadr nie kończymy na stawach: kolanach, kostkach łokciach,
– nie ucinamy rąk, pokaż obydwie dłonie lub żadną,
– głowa nie powinna być przekrzywiona na prawo lub lewo /chyba, że jesteś Richardem Avedonem/.

To tylko kilka podstawowych porad. Zastosuj te wskazówki w praktyce i ciesz się lepszym zdjęciem.

Te warsztaty były pilotażowymi przed trasą warsztatową INTENSIVE WORKSHOP TOUR 2016, na której będziesz mógł się porządnie podszkolić w tym zakresie. W tym roku będę w Warszawie, Krakowie i Gdańsku na jednodniowych warsztatch Techniki pozowania i nawiązywania kontaktu oraz na tygodniowych plenerach w Bieszczadach i nad morzem /Dębina, Ustka, Łeba/. Poza tym dla początkujących przygotowałem warsztaty plenerowe Kompozycja i światło.

Zapraszam do uczestnictwa i szybkiej rezerwacji miejsca. Jestem w drodze na warsztaty Fotografii ślubnej w Warszawie, jak to piszę. I wiecie co? Jest komplet uczestników. Lista została zapełniona na tydzień przed terminem warsztatów. Tak jest zazwyczaj, że miejsca szybko są rezerwowane.

Pod spodem jest film z warsztatów dla Starogardzkiego Towarzystwa fotograficznego. Obejrzyj go i zobacz jakie efekty uzyskali uczestnicy i zapraszam Cię na warsztaty fotograficzne, zapisy są TUTAJ…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.