http://jak-zrobic-zdjecie.pl/wp-content/uploads/2018/12/2018_10_30_268_kursy_261_afo_Izaballa_Przywitowska_1920px.jpg
fotografia,  fotografia pejzażowa,  fotografia przyrody,  fotograia pejzażowa,  Jak zrobić dobre zdjęcie,  nauka fotografii online

Pejzaż nocny i fotografia dzikiej przyrody. Wyróżnione zdjęcia 268 Kursy i 261 AFO

Co oznaczają liczby w nagłówku? To kolejne numery spotkań online, na których omawiane, recenzowane, oceniane są zdjęcia nadesłane przez uczestników Akademii Foto Oko i Kursów Foto Oko. Co tydzień spotykamy się w internecie aby dowiedzieć się czegoś więcej o swoich zdjęciach.

Po tej edycji spotkania online postanowiłem wyróżnić dwa zdjęcia. Pierwsze jest pejzażem nocnym autorstwa Izabelli Przywitowskiej. Cenie to zdjęcie za prostą, czystą kompozycję, umiejętne wykorzystanie światła księżyca i gwiazd i przede wszystkim za kolorystykę. Zdjęcie jest podzielone na 3. części: ciepły dół z drogą zachęcającą nas do odwiedzenia schroniska (?) i zdobycia szczytu, neutralnie kolorystyczna część środkowa z ośnieżonymi górami i chłodne niebo z widocznymi gwiazdami z odchodzącymi ciepłymi chmurami.

Zapytacie zapewne jak to zdjęcie zostało wykonane? Otóż Księżyc oświetla nam dolną połowę ujęcia swoim neutralnym białym światłem – stąd widok jak w dzień. Niebo świeci nam własnym chłodnym światłem. Podobnie gwiazdy. Dzięki podobnemu natężeniu światła wszystkie motywy są poprawnie i równomiernie naświetlone.

http://jak-zrobic-zdjecie.pl/wp-content/uploads/2018/12/2018_10_30_268_kursy_261_afo_Izaballa_Przywitowska_1920px.jpg

Drugie zdjęcie wyszło spod aparatu Wojsława Rubisza i przedstawia zadumaną czaplę białą. Na uwagę zasługuje nostalgiczny charakter zdjęcia: niemal monochromatyczna kolorystyka, mały kontrast, małą głębia ostrości z dużą partią rozmytego tła pogrążonego w szarościach, smutne upozowanie ptaka. Wszystkie te czynniki pracują wspólnie na jeden efekt: spleen.

2018_10_30_268_kursy_261_afo_Wojslaw_Rubisz_1920px

Gratuluję autorom dobrych ujęć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.