31 komentarzy

 • admin

  Czb – kolor. Kiedyś było prosto: był czb film i kolorowy. Wtedy należało włączyć odpowiednie myślenie w zależności od rodzaju filmu.

 • jacek

  Wcale nie żartuję – zabrakło wysokiego ujęcia, a łany aż się o to proszą.Gdyby te same ujęcia wykonywane były w cz/b ,pewnie widoki były by monotonne. Gdy robimy zdjęcia powinniśmy przewidzieć, czy ma to być kompozycja barwna czy monochrom.Kompozycja jest , otacza nas ,my tylko ją odnajdujemy.Może to być wycinek lub pełen obraz. To jest jak nauka chodzenia -wiemy jak,ale i tak wszyscy robimy to po swojemu łamiąc ustalone kanony. Dobry fotograf to jak dobry malarz ,ale tych i tych jest naprawdę mało. Fotografowanie to jak filozofia, lub pewnego rodzaju religia, wyznajemy ją ale nikt nie wie co tak naprawdę jest po drugiej stronie.Jeśli potrafimy skomponować nasze życie to i ze zdjęciami damy sobie radę.Cały czas podglądamy,jesli robimy to uważnie – uczymy się , jeśli jednak bedziemy chcieli przeskoczyć pewien etap – to nic z tego nie będzie.

 • Zbigniew

  KOMPOZYCJA to :temat , harmonia, dynamika, estetyka, czytelny przekaz przedstawiony oczyma fotografa .

 • Maja

  Czy tak naprawdę w każdej kompozycji nie chodzi o to samo? Bo przecież zarówno muzyka, plastyka, florystyka czy wreszcie FOTOGRAFIA mają swoje kompozycje, a we wszystkich chodzi o jedno…..o HARMONIĘ.HARMONIĘ CAŁOŚCI DZIEŁA.
  Harmonia ta ma przede wszystkim przemawiać do odbiorcy, do JEGO emocji i odczuć, poprzez mądre zgranie się BARW, FORM, umiejętną grę PRZESTRZENI i PROPORCJI. Świadome i umiejętne wykorzystanie tajników kompozycji pozwala na prowadzenie gry z odbiorcą, na nawiązanie z NIM swoistej więzi. Kompozycja to język obrazu. Im lepiej nauczymy się nim posługiwać, tym głębiej nasze obrazy fotograficzne będą nas wyrażały i docierały do ich odbiorców.

 • Agnieszka

  kompozycja – zaplanowany i przemyślany układ poszczególnych elementów znajdujących się na fotografii (stworzony poprzez wykorzystanie zasad kompozycji lub świadomie ich nieprzestrzeganie)

 • Zbigniew

  Kompozycja jest podstawowym elementem fotografii. Przy wykonywaniu zdjęcia należy przestrzegać zasad, których stosowanie w praktyce da bardzo dobrze wykonaną fotografię. Stosowanie zasad: reguła trójpodziału (asymetryczne rozmieszczenie przedmiotów w kadrze, czasem centralnie aby złamac celowo tą zasadę), ciekawe i malownicze niebo (dla dramatyzmu lub piekna nieba umieszczamy horyzont nisko w kadrze), duże obiekty (najlepiej w jednym z dwóch górnych punktów), obiekty w ruchu (dla ruchomego obiektu należy zostawić trochę przestrzeni, aby miał się dokąd przemieszczać), z lewa w prawo (najważniejszy obiekt bliżej lewej krawędzi kadru).

 • Agnieszka

  Bardzo intuicyjnie: kompozycja to układ elementów tworzących zdjęcie; ściślej mówiąc to sposób rozmieszczenia tych elementów, intensywność oświetlenia i ostrość każdego z nich, sposób ujęcia, kolorystyka… Na kompozycję składa się wszystko to, co tworzy zdjęcie, z naciskiem na to, w jaki sposób je tworzy.

 • Joasia

  KOMPOZYCJA: Szukac elementow na skomponowanie 3 planow. Stosować obiektywy szerokokatne albo tele w zaleznosci od potrzeby oddalenia lub przyblizenia elemntow na planie. Stosowac mala glebie ostrosci dla podkreslenia waznego elementu.oraz rozne kolory – cieple szybciej przykuwaja nasza uwage..

 • Mariola

  Kompozycja to sposób przedstawienia obiektów na fotografii i ich wzajemne uwarunkowania, co sprawia, że odbieramy obraz jako ciekawy i przemawiający do nas w całej swej okazałości.

 • Tomasz

  Kompozycja to nieprzypadkowe, a przemyślane ustawienie elementów w kadrze, mające sprawić, że widz zachwyci się naszą fotografią.

 • Rafał

  Kompozycja jest dla mnie przekazem swojej duszy i umysłu zamkniętym w kadrze. To układ mniej lub bardziej przemyślany, układ zaplanowany lub spontaniczny. Kompozycja ma za zadanie opowiadać co się dzieje na danym zdjęciu. Ma budować myśli autora.

 • Lidia

  Kompozycją w fotografii nazwałabym połaczenie różych suwerennych częci lub elementów, które zebrane tworzą jednolitą całość. Oczywiście kompozycja ma swoje reguły na przykład złoty podział lub trojpodział kadru.
  Dla mnie dobra – odpowiednia kompozycja równa się pozytywnemu odbiorowi fotogramu.

 • kashiash

  Kompozycja jest to konstrukcja obrazu fotograficznego pozwalająca zawrzeć w zdjęciu dokładnie to co fotograf chce osiągnąć w swojej fotografii: co chce przedstawić, jakie chce wywrzeć wrażenie. Często wymienia się kilka zasad np trójpodział, ale często zastosowanie takiej zasady, zamiast poprawić psuje zdjęcie…dlatego nie warto trzymać sie zasad bezkrytycznie. Kompozycja to taki układ zdjęcia żeby samo opowiedziało o sobie… odpowiednio kierowało wzrok – oczywiście na to co chciał pokazać fotograf

 • Daniel

  Kompozycja to taki układ plam, linii, kształtów itp. w ramach kadru, który ułatwia (lub nie 🙂 ) odbiór i czytelność zdjęcia. To co przedstawiłeś w tym webinarze traktowało bardziej o komponowaniu kadru z zastosowaniem perspektywy liniowej i wieloplanowości właśnie, a nie o samej wieloplanowości.
  Pomijam już niezbyt uporządkowaną prelekcję i niefortunnie dobrane zdjęcia przykładowe.

 • Mateusz

  Kompozycja to układ elementów na zdjęciu, połączonych ze sobą w taki sposób, aby wspólnie tworzyły jakąś określoną całość.Kompozycja może (i powinna) być celowa, zgodna z zamysłem fotografa, aczkolwiek jest ona cechą właściwą każdemu zdjęciu – tzn. istnieje w wymiarze technicznym. Na kompozycje składa się zarówno układ przestrzenny poszczególnych elementów zdjęcia (rozmieszczenie przestrzenne przedmiotów lub osób), jak również aspekty takie jak kolor, kontrast, kształt, czy inne właściwości obiektów na fotografii.
  Najprościej ujmując, kompozycja jest takim rozmieszczenie obiektów na zdjęciu, że zdjęcie nie wydaje się chaotyczne dla oglądającego.

 • Grazyna

  Kompozycję mysle ze jest połączenie różnych podobnych części lub elementów bo zdiecie powinno mowic do ogladajacego nasze fotografie

 • Danka

  Kompozycja to przestrzeń w fotografii i jeden z trudniejkszych tematów. Przestrzeń musimy zbudować sami i jest to dla mnie jeden z trudniejszych tematów, który trzeba sobie wbudować w sposób myślenia o fotgrafii.

 • Michał

  Kompozycja jest podstawą częścią każdego obrazu. Czy to filmowego, czy to fotograficznego a może malowanego.
  Jest to zbiór zasad, których trzymając się (nie do końca kurczowo) jest szansa na prawidłowe zdjęcie.
  Elementy kompozycji? ZASADA TRÓJPODZIAŁU, OBRAMOWANIE NA PIERWSZYM PLANIE, LINIE PROWADZĄCE i wiele wiele innych.
  To tak na szybko.

 • Sebastian

  Kompozycja- zespół cech i elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, że dają wrażenie harmonii lub pewnego plastycznego dysonansu np. w fotografii. Poza czysto technicznym przekazem – co jest przedstawione na np.fotografii jest jeszcze duża ilość elementów, które dają “ten efekt” – to coś i to jest kompozycja…

 • piontas

  Co to jest kompozycja
  Odp
  KOMPOZYCJA – budowa dzieła sztuki, układ określający funkcje jego elementów w ramach całości i ich wzajemne ustosunkowanie treściowe

 • Komopozycja

  Umieszczenie na obrazie motywów wg zasad, trójpodziału, linii, i innych technik, dla otrzymania dobrego wizualnie obrazu, o mocniejszym wydzwięku.

 • Piotr

  Dla mnie kompozycja to przede wszystkim mocne punkty, trój podział, odpowiednie kadrowanie, ciekawe ustawienie modeli.

 • Jacek

  Taki układ elementów będących na zdjęciu, który wywołuje u odbiorcy zaciekawienie obrazem i sprawia “miłe” wrażenie.

 • kasia

  zgrabne ułożenie wszystkich elementów, tak aby wszystko do siebie pasowało i żeby było ciekawe dla oka. Nie zawsze musi być oczywista, jednak można kierować się pewnymi stałymi zasadami typu złoty podział lub kompozycja ukośna.

 • Paula

  Jest to PODSTAWOWY element dobrej fotografii.
  Bez niej najbardziej wyszukane zdjęcie może trafić do kosza lub z byle czego stworzyć arcydzieło. Ot co 🙂

 • Sławek

  Kompozycja – układ treści kadru w sposób sformułowany przez fotografa i regulowany pewnymi regułami kompozycyjnymi “miłymi dla oka”… Niemniej jednak łamanie tych reguł również tworzy niepowtarzalną kompozycję… 🙂

 • Izabela C.

  KOMPOZYCJA to ciekawe skomponowane zdjęcie, które przyciąga wzrok oglądającego. To dobrze dobrane parametry aparatu fotograficznego przez fotografa i ciekawie ujęty kadr.

 • sławek

  To połączenie różnych części lub elementów, które zebrane razem tworzą jednolitą całość.

 • Radek

  Kompozycja to układ elementów zestawionych ze sobą w taki sposób, aby tworzyły one harmonijną całość. Kompozycja jest drogą do dobrego zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.