fotografia,  kurs fotografii,  kursy fotografii przez internet,  nauka fotografii online

Jakość obrazu w kursie ABC fotografii w 2013 i 2020 roku. Szymon Zduńczyk 7 lat temu

Technika idzie do przodu i staram się nadążyć za postępem w rejestracji obrazu. Od paru tygodni przeszedłem całkowicie na filmowanie w 4K (a ściśle mówiąc w  UHD), czyli 3840×2160 pikseli. Pierwszy kurs Photoshop Elements nagrywałem w 2012 roku częściowo kamerą SD, czyli 720×576 pikseli (w formacie 4:3. Następne kursy w 2013 roku nagrywane w terenie realizowałem już w jakości HD, czyli 1280x720px (choć jeden aparat dawał gorszą jakość przy rozdzielczości HD, więc wyglądało to bardziej na SD). W 2015 roku przeszedłem całkowicie na jakość FHD, czyli 1920×1080 px. Zakupiłem kolejne oprogramowanie do montażu w tej rozdzielczości.

Rys. Wikipedia

Tak dochodzimy do tego momentu. Zakupiłem oprogramowanie (nie wiem już która to już wersja) do montażu w 4K. Wszystkie materiały wideo nagrywam w UHD. Obecnie realizuje ponownie lekcje kursu ABC fotografii. W pierwszej kolejności nagram odcinki w plenerze, później część teoretyczną. Posiadam sporą bazę przebitek wideo w jakości HD i FHD, które będę nadal wykorzystywał, jednak powoli zamierzam z nich rezygnować i nagrać wiele ujęć od nowa. Na szczęście timelapsy da się przemontować na 4k, a nawet 8k. Oglądając kurs na telefonie, nie ma znacznej różnicy między jakością HD i UHD. Jednak decyzja o powtórzenia nagrania ponad połowy kursu jest konieczna ze względu na niedoskonałe moje słownictwo oraz nowe standardy w realizacji kursu wg schematu blokowego: czego się dowiesz, powtórzenie poprzedniej lekcji, wprowadzenie teoretyczne, instruktaż, typowe problemy, podsumowanie, praca domowa. Bloki są podzielone przerywnikami i okraszone licznymi przebitkami, niedostępnymi w 2013 roku. Krótko mówiąc kurs się zestarzał.

Obecne nagrywane lekcje przyjemniej się ogląda ze względu na porażająco wysoką rozdzielczość obrazu, zdecydowanie bardzie poprawną polszczyznę i masę przebitek i grafik w prosty sposób tłumaczących poruszane zagadnienie. Mimo, że kurs będzie udostępniany do pobrania w jakości FHD 1920x1080px istnieje spora różnica w jakości kiedy materiał wejściowy nagrany jest w UHD i przeliczony do FHD. Różnicę widać na ekranie monitora komputera i bardzo mocno na telewizorze. Merytorycznie nowe lekcje nie dają zdecydowanej poprawy jakości. Powstają bowiem na bazie skryptu z pierwotnej wersji. Dokonuję tylko drobnych poprawek, korekt. Zasadniczo jest ta sama treść. Kurs po prostu pod tym względem się nie zestarzał. Staram się wybierać nowe, ciekawsze i bardziej urozmaicone miejsca, Czasem uda się zrobić interesujące zdjęcie, nie tylko takie do szkolenia (szkolisz albo robisz zdjęcia – ciężko to pogodzić. Mam nadzieję, że szaleństwo coraz wyższych rozdzielczości na chwilę się uspokoi. Jednak takie same były moje płonne nadzieje jak przeszedłem całkowicie na FHD 1920x1080px…

PS Nowe lekcje kursu ABC fotografii będą się pojawiały sukcesywnie, o czym będę informował na Facebooku. Uczestnicy będą mogli pobrać powtórnie kurs z nowymi lekcjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.