nauka fotografii online

Czy nauka online przynosi efekty? Wyróżnione zdjęcia #221 Kursy i #215 AFO

Można się zastanawiać, czy nauka fotografii przez internet jest skuteczna. Spróbuję Was przekonać między innymi tymi dwoma zdjęciami uczestników moich szkoleń. Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak efekty cudzej pracy. Wiadomo, że warsztaty na żywo są bardzo skuteczną formą nauczania. Wymagają jednak bycia tu i teraz. Dla mniej śmiałych lub mniej odważnych uczestników /wbrew pozorom dla mnie również w dziedzinach, na których się nie znam/, może być problematyczny udział w warsztatach. Zawsze jest obawa, że nasz brak pewnych umiejętności będzie źle odebrany. Nie są to obawy zbytnio słuszne, ale praca własna w zaciszu domowym dla wielu osób jest bardziej komfortowa. Nie musimy gnać za grupą.

Na warsztatach 20-50% czasu to teoria. Nie da się mówić o oświetleniu np. górnym, bez wytłumaczenia jak działa lampa studyjna i jakie są do niej akcesoria. Optymalną jest opcja nauki hybrydowej, w Polsce jeszcze mniej popularnej niż nauka online. Teorię zdobywa się przy kawie w domu w kapciach, a na praktykę wyrusza się w teren z prowadzącym. 4. lata temu próbowałem wprowadzić taką formę nauczania, ale była ona zbyt egzotyczna i nie przyjęła się. Wracając do kursów online – taka forma nauki jest skuteczna. Uczestnicy osiągają konkretne rezultaty.

Oto dwa wyróżnione zdjęcia. Pierwsze to pejzaż Mnicha tatrzańskiego. Wyróżniam je za ukazanie majestatu, monumentalności gór i przedstawienie dramaturgii sytuacji. Na drugim zdjęciu mamy opuszczone miejsce, w wykonana jest bardzo udana aranżacja. Wyróżniam to zdjęcie za dobór rekwizytów i za metafizykę. Ta fota ma drugie dno. Oglądam i czytam ciekawą historię. Gratuluję i autorów proszę o ujawnienie się w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.