Jak zrobić dobre zdjęcie

Próba malowania światłem

Ostatnia niedziela czerwca. Szum morza, gdańska plaża w blasku zachodzącego słońca. Jak wiesz, złota godzina to idealna pora do fotografowania, a morze jest bardzo wdzięcznym tematem. Jednak łatwo jest zrobić banalne ujęcie morskiego krajobrazu – w końcu takich fotek powstało naprawdę wiele (i sporo jeszcze powstanie). Są jednak sposoby na uatrakcyjnienie tego typu fotografii i w tym wpisie przeczytasz o jednym z nich.

Pewnie zgodzisz się ze mną, że to zdjęcie jest wyjątkowo ciekawe. Widać na nim plażę stofografowaną o zachodzie słońca i interesujące, pomarańczowe kółka kręcące się na wodzie. Gdyby ich zabrakło, fotografia przedstawiałaby zwykły widok morza, plaży i kawałka drewna, które fotograf ujął na pierwszym planie kadru. Wyobraź sobie, że sam możesz uatrakcyjnić wieczorne zdjęcia takimi efektami i nie nadwyręży to twojego portfela! Możesz to zrobić sam – wykonanie jest naprawdę proste, podobnie jak zastosowanie w praktyce.

malowanie światłem fotografia nocna Fot. Szymon Zduńczyk

Żeby malować światłem tego typu koła, potrzebujesz hula-hop (my wybraliśmy pomarańczowe), taśmy led (najlepiej białej) oraz jakiegoś akumulatorka (w naszym przypadku świetnie sprawdziła się bateria ze starej dziecięcej zabawki-akumulator 11 Volt litowo-polimerowy). Pamiętaj, że kolor obręczy będzie miał wpływ na barwę okręgów, które otrzymasz na zdjęciu.

Sposób wykoniania: zrób otwór w obręczy, przez który wprowadzisz taśmę led. Starannie prowadź do środka drut z przyczepioną do niego taśmą. W ten sposób wprowadzisz taśmę do środka. Bądź cierpliwy, ta czynność wymaga koncentracji i precyzji. Gdy już uda Ci się to zrobić, połącz taśmę z akumulatorkiem i za pomocą taśmy klejącej połącz baterię i obręcz. Jeśli wszystko poszło dobrze, to dysponujesz teraz świecącym hula-hop!

Teraz wystarczy tylko iść w ciekawe miejsce i popuścić wodze fantazji. Pomogą Ci w tym oczywiście długi czas naświetlania oraz statyw.

W sierpniu 2016 na plenerze fotograficznym nad morzem będziemy używać świecącego hula-hop (i nie tylko!), żeby tworzyć fotografie malowane światłem. Nauczysz się także, jak tworzyć niezwykłe krajobrazy, robić zachwycające fotografie postaci oraz w jaki sposób uwiecznić nocny pejzaż.  Daj sobie szansę na rozwój i przygodę, którą zapamiętasz do końca życia.

Plener fotograficzny Nadmorze 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.