2019_06_04_299_kursy_292_afo_Bartek_Matysiak_01_1920px
fotografia,  fotografia dziecięca,  fotografia portretowa,  fotografia przyrody,  fotografia rodzinna,  internetowa szkoła fotografii,  Jak zrobić dobre zdjęcie,  kursy fotografii przez internet,  zdjęcia

Portrety dziecięce i kobiece oraz… flamingi. Nauka fotografii online. 299 Kursy i 292 AFO

Obecnie daje się zauważyć ogromną różnicę w poziomie fotografii pomiędzy uczestnikami pojedynczych kursów a studentami Akademii Foto Oko – rocznej szkoły fotografii. Decydującym czynnikiem jest systematyczność nauki. Uczestnicy pojedynczych kursów uczą się przez 6. tygodni i mają dostęp do 6. spotkań online z recenzją zdjęć. Słuchacze AFO uczą się przez kolejne 12 miesięcy. Niemal co tydzień wybieram najciekawsze zdjęcia w przeważającej większości będącymi autorstwa studentów AFO. Faktem jest również coraz większy poziom artystyczny nadsyłanych prac uczniów akademii.

Na początku pragnę wyróżnić zdjęcie Agaty Mazur. Agata wykazuje duże zdolności w kierunku klasycznego tematu fotograficznego – portretu. Zdjęcie rzuca się w oczy i zapada w pamięci. Autorka wykazała się dobrym kontaktem z modelką. To najważniejsza cecha podczas fotografowania ludzi. Poza tym mamy tutaj dobre światło, intrygującą pozę (wydawałoby się niezbyt poprawne podparcie ręką jest interesującym zabiegiem), nie utrudniające odbiór zdjęcia tło.

2019_06_04_299_kursy_292_afo_Agata_Mazur_1920px

Kolejne wyróżnienie wędruje do Agnieszki Blach za dwa portrety kobiece. Modelki ujęte na zdjęciach charakteryzują się raczej urodą charakterystyczną, nie pozbawionej oczywiście kobiecego wdzięku. Dostrzegam chęć pokazania bogatego wnętrza fotografowanych kobiet. Autorka w dobry sposób ukazuje nie do końca określone stany emocjonalne. Brak konkretności  najczęściej jest w mojej ocenie minusem, jednak na zdjęciach ten sposób przedstawiania portretów jest zaletą. Agnieszka dobrze operuje kompozycją i światłem oraz swobodnie czuje się w obróbce graficznej.

2019_06_04_299_kursy_292_afo_Agnieszka_Blach_02_1920px 2019_06_04_299_kursy_292_afo_Agnieszka_Blach_01.jpg_1920px

Ostre cięcie kadru z krawędzią przebiegającą w obrębie twarzy zwykle jest rażącym błędem w zasadzie dyskwalifikującym zdjęcie. Na zdjęciu Agnieszki Hunki ten błąd został ujarzmiony i zaprzęgnięty do pozytywnej pracy. Ten sposób kadrowania nazywam w stylu Zdzisława Beksińskiego wyjątkowego fotografa, a także malarza (bardziej znanego jako malarza, praktycznie zapomnianego fotografa). Prace Agnieszki cechuje dobre światło i bezapelacyjnie doskonałą kompozycja, a przede wszystkim umiejętność uchwycenia chwili.

2019_06_04_299_kursy_292_afo_Agnieszka_Hunka_01_1920px

Zdjęcia portretowe Bartka Matysiaka to podróż wgłąb dziecięcej psychiki. Ujęcia cechuje najczęściej refleksja, melancholia, smutek, tęsknota. Na wyróżnionym zdjęciu zastosowany został element przedplanu – gałązka  okalająca twarz chłopca. To prosty i za razem bardzo efektowny zabieg powodujący wprowadzenie widza w tajemniczy świat malca. Poza tym autor umiejętnie komponuje i oświetla portrety i naciska spust migawki w odpowiednim momencie, ukazując ulotne chwile.

2019_06_04_299_kursy_292_afo_Bartek_Matysiak_01_1920px

Wszyscy autorzy wyróżnieni do tego momentu to studenci Akademii Foto Oko. Dopełniam formalnie moją hipotezę zawartą we wstępie o wyższości systematycznej nauki (choć nie jest to dla czytelnika zapewne  żadnym zaskoczeniem).

Ostatnią osobą, którą postanowiłem wyróżnić, jest Paulina Czerska. Autorka przesłała zdjęcie gromady flamingów nad akwenem. Niemal zawsze zwielokrotnienie motywu i rozpięcie go na całej powierzchni kadru daje dobre rezultaty. Pokazanie wielości, mnogości, natłoku, ogromu liczebnego jest dobrym tematem samym w sobie. Widok jest jak na polskie warunki dość egzotyczny. Pochwalam dobre kadrowanie i wydobywające koloryt i fakturę upierzenia oświetlenie.

2019_06_04_299_kursy_292_afo_Paulina_Czerska_01_1920px

Gratuluję autorom doskonałych efektów pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.