Darmowe porady fotograficzne,  fotografia dziecięca,  fotografia portretowa,  Jak zrobić dobre zdjęcie,  nauka fotografii online,  zdjęcia

Poradnik. Inspiracja. Jak wykonać zdjęcia dzieci skąpane w zachodzącym nadmorskim słońcu?

Wstęp

Przygotowując nowe lekcja do kursu ABC fotografii (stare się mocno zdezaktualizowały na wszelki sposób), wykonałem serię zdjęć moim dzieciom Oldze i Brunowi. Tematem było fotografowanie, zamrażanie poruszających się obiektów. Mimo, że nagrywanie lekcji wideo i jednoczesne fotografowanie nie jest łatwe ze względu na poświęcenie uwagi przekazaniu wiedzy, ta sesja zdjęciowa była na tyle udane, że jej efekty postanowiłem opublikować. Na uwagę zasługuje fakt, że było to drugie podejście do realizacji tej lekcji do kursu fotograficznego. Za pierwszym razem z powodzeniem nagrałem materiał i wykonałem przyzwoite zdjęcia. Jednak w wyniku niedopatrzenia, nie zabrałem czarnych kąpielówek dla Bruna (pół dnia spędziłem na poszukiwaniu odpowiedniego stroju dla dzieci). Po wstępnym montażu i obejrzeniu wyników podjąłem trudną decyzję: muszę ponowić nagranie wideo i wykonanie zdjęć. Tak wydawałoby się drobny detal jak kolor majtek przeważył aby uznać zdjęcia za nieudane i wyrzucić do kosza dwa przepracowane podczas realizacji dni. Po dwóch miesiącach znalazłem odpowiedni moment na powtórzenie sesji zdjęciowej. Warunki pogodowe były niemal identyczne, zmieniła się tylko godzina zachodu słońca.

Ja więc wykonać takie zdjęcia? Oto przepis:

 1. Sprawdź pogodę i zaplanuj sesję na 1-2 godziny przed zachodem słońca. Zależy nam na bezchmurnym niebie.
 2. Przygotuj dzieci. Nie mogą być zmęczone. Zaplanuj nagrodę po sesji. Unikaj pstrokatych strojów.
 3. Potrzebujesz aparat z obiektywem zoom 70-200 mm.
 4. Ustaw tryb zdjęć seryjnych, autofocus ze śledzeniem (AF-C, servo). W końcowej fazie zdjęć miałem f4, ISO 800, 1/1000 s. Najważniejszy jest tutaj czas naświetlania. Nie schodź poniżej 1/1000 s. Zastosuj korektę ekspozycji na -0,7 EV.
 5. Wykonaj wiele powtórzeń. Dzieci same chętnie wykonują bieg po brzegu.

To wszystko. Zdjęcia nie wymagają agresywnej obróbki. Poniżej prezentuję kilka pomysłów na połączenie zdjęć w pary, dzięki czemu ujęcia lepiej się prezentują.

Jeśli chcesz kompleksowo rozwinąć się w fotografii dziecięcej, to zapraszam Cię na większą dawkę wiedzy skompresowanej do kursu  PORTRET DZIECIĘCY.

4 komentarze

 • Szymon Zduńczyk

  Strój jest ważny. Jest to element stylizacji i świata przedstawionego. Nieodpowiednie majtasy zepsuły pierwszą sesję zdjęciową.

 • nokryd

  Nie pora czepiać się strojów. Chodzi o to, żeby zdjęcia nie robić w pełnym słońcu tylko przy zachodzie słońca. Swobodne
  nie pozowane miny dzieci dodają uroku tym fotom.

 • Szymon Zduńczyk

  Czarne ładnie się prezentują na moich dzieciakach. Generalnie trzeba ładnie ubrać maluchów.

 • Mariusz

  Dobry opis i fajne zdjęcia. Ja rozumiem że stroje nie mogą być pstrokate, ale dlaczego czarne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.