fotografiaobróbka graficzna

Photoshop czy Affinity? Czego chcesz się dowiedzieć?

5 czerwca 2018 — by Szymon Zduńczyk24

main

fotografiaobróbka graficzna

Photoshop czy Affinity? Czego chcesz się dowiedzieć?

5 czerwca 2018 — by Szymon Zduńczyk24

Minął rok od kiedy zainstalowałem Affinity i przestałem używać Photoshopa.  Pisałem o tym szczegółowo na Red Focus: http://red-focus.pl/rezygnuje-z-photoshopa-na-rzecz-affinity/ . Affinity z powodzeniem zastępuje mi Photoshopa CS. Photoshop kosztuje w subskrypcji około 10 Euro, czyli na tę chwilę 43 zł miesięcznie. Affinity oferuje swoje oprogramowanie za blisko 240zł bez subskrypcji. Mamy program dożywotnio. Oznacza to, że na Affinity możemy sobie pozwolić po 6 miesiącach płatności za Photoshopa. Po tym czasie wychodzimy „na swoje”.  Affinity obsługuje się bardzo podobnie do Photoshopa. Łatwość przesiadki był dla mnie wielkim atutem.

Przenosiny na Affinity należy jednak zrobić z rozsądkiem. Photoshop jest bardziej rozbudowanym programem. I właśnie dlatego piszę te słowa, aby umożliwić Ci poznanie programu Affinity zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki. Każdy ma swoje preferencje i potrzeby w obróbce zdjęć. Napisz w komentarzu na czym Ci zależy, jakie funkcje są dla Ciebie szczególnie przydatne w Photoshopie i obawiasz się, że ich nie będzie a Affinity. Uprzedzam: poziomy, HSL, warstwy, panowamy, HDR, profile itp. rzeczy są dostępne w Affinity. Affinity to nie zabawka. Uwaga! Affinity czyta pliki PSD Photoshopa i poprawnie je edytuje.

Wpisz proszę w komentarzu jakie funkcje są dla Ciebie cenne. Ja sporządzę listę porównującą Photoshopa i Affinity i opublikuje ją po zebraniu wszystkich odpowiedzi. Będziesz miał czarno na białym czy warto wchodzić w Affinity.

24 comments

 • ludwik

  13 czerwca 2018 at 20:38

  Potrzebuje przygotowac sportowe zdjecia do druku w publikacji o formacie A4. A wiec musze przyciac, ewentualnie poprawic kolory, jasnosc, kontrast, nasycenie, czasami wyostrzyc – jezeli byly robione w niekorzystnych warunkach oswietleniowych czy tez autofokus nie zlapal w odpowiednim momencie, albo tez jezeli zawodnik byl nieco za daleko i po przycieciu i powiekszeniu – czy tez zwiekszeniu ilosci pikseli do 300 dpi ostrosc pozostawia nieco do zyczenia.

 • Szymon Zduńczyk

  7 czerwca 2018 at 10:59

  Opisywałem szeroko problem aktualizacji systemu i konieczności zakupu nowych licencji. W Windows 8 nie jest tak źle i prawie wszystkie programy z Windows XP dały się zainstalować.

 • MR

  6 czerwca 2018 at 21:48

  Mnie brakuje dobrego oprogramowania, gdzie mogę i wywołać zdjęcie i je skatalogować. Lightroom był dla mnie idealny do katalogowania ale zdenerwowali mnie, że po tym jak zapłaciłem za wersję 6 przestał mi działać z nową wersją systemu 🙁

 • Szymon Zduńczyk

  6 czerwca 2018 at 11:47

  Umieszczę tutaj komentarz z Facebooka aby ujednolicić miejsce dyskusji:
  „P.N.: Czy moge te pytania tutaj zamiast pod postem? Czy jest maska przycinajaca? Style warstw takie jak cienie zewnetrzne wewnetrzne, balski zew i wew? Kopiowanie styli warstw na inne warstwy? Obiekty inteligentne? Pedzel historii? Jakas magiczna gumka i gumka tla? Zaznaczanie zakresem kolorow? Zaznacz i maskuj? Inteligente filtry? Z gory dzieki”

 • Szymon Zduńczyk

  6 czerwca 2018 at 11:42

  Lightroom, to dla mnie Enigma. Korzystam ze swego czasu darmowego DXO (ja zapłaciłem). Poza tym w Affinity ma wywoływarkę zdjęć podobną do Camera RAW. Nie ma chyba nic bardziej zamotanego w Adobe od Lightroom, a używałem ich wszystkich programów.

 • Szymon Zduńczyk

  6 czerwca 2018 at 11:39

  Affinity nie jest po polsku.

 • Mariusz

  6 czerwca 2018 at 08:45

  Ja używam tylko Lightroom 5 i GIMP, to mi wystarcza.

 • Ola

  5 czerwca 2018 at 23:36

  Z Affinity korzystam i sobie cenie. A co byś polecić tańszego i z podobnymi opcjami do Lightrooma?

 • Władysław

  5 czerwca 2018 at 21:35

  Jestem początkującym amatorem,.
  Próbowałem różnych programów do obróbki /płatnych i darmowych/ i teraz wydaje mi sie ,że Affinity Photo spełnia moje oczekiwania.
  Ponieważ jestem poczatkujący bardzo chetnie wziąłbym udział w szkoleniu/kursie/ Affinity Photo. stacjonarnym lub on line.
  Stacjonarny we Wrocławiu
  Pozdrawiam

 • Marek

  5 czerwca 2018 at 21:24

  Czy Affinity jest tylko w języku angielskim?

 • Tomasz

  5 czerwca 2018 at 19:31

  na co dzien korzystam z PS. ale owszem zainteresowal mnie Afiinity i powoli go poznaje, poza tym, ze faktycznie wolniejszy, jestem pod wrazeniem.
  na te chwile nie udalo mi sie odkryc np takiej opcji, z ktorej czesto korzystam w PS – apply image. czy ktos cos na ten temat?

  ps. Affinity to jeszcze mlody produkt. pakiety Adoba to juz numery ‚nascie’.
  kibicuje wiec Affinity. czekam tez z niecierpliwoscia by pojawil sie Affinity Publisher. wraz z Aff Designer to bedzie juz pelen pakiet, ktory w pewnym momencie moze zastapic obecne moje narzedzia.

 • Hubert

  5 czerwca 2018 at 19:29

  Często w fotografii poruszających się obiektów stosuję dopasowanie ostrości dla poruszenia, gdzie ustawia się wartość wyostrzenia, promień i kąt wyostrzania. Affinity posiada taką możliwość?

 • Janusz

  5 czerwca 2018 at 17:55

  Używam do obróbki wstępnej program Nikona NX2 ponieważ man Nikona D3
  dalej ON1-Raw-2018 a w Photoshopie tylko prostuje zdjęcia. A dlaczego bo są wykorzystane te same algorytmy do zapisu zdjęcia w NX2 i aparacie D3.
  Dlatego żadne nowości mnie nie interesują.
  Z poważaniem
  Janusz Piotrowski

 • Szymon Zduńczyk

  5 czerwca 2018 at 15:00

  NIK soft. to zupełnie inna para kaloszy…

 • Szymon Zduńczyk

  5 czerwca 2018 at 14:59

  Niektóre akcje są dostępne w Affinity, ale możliwości są bardzo ubogie. W Photoshopie możemy nagrać prawie wszystko i zrobić z tego akcje.

 • Szymon Zduńczyk

  5 czerwca 2018 at 14:57

  Przyznaję, że program jest dość wolny…

 • Szymon Zduńczyk

  5 czerwca 2018 at 14:56

  Nigdy nie udało mi się poprawnie zainstalować GIMPa mimo, że mam zawsze topowe komputery…

 • Tomasz

  5 czerwca 2018 at 14:22

  Używam Affinity Photo od jakiegoś czasu już. Naprawdę dobre oprogramowanie. Mnie osobiście brakuje możliwości przeniesienia akcji z PS. Przez lata obrabiania zdjęć wypracowałem sobie kilka własnych, a ciężko w Affinity skopiować je 1:1. No i zauważyłem, że programy wyświetlają różnie kolory. Więc nawet jeżeli wezmę plik psd i otworzę w Affinity, to nie mam efektu, ktorego oczekiwałem. Wynika to z różnicy w narzędziach chyba. Może Pan zna sposób na przeniesienie takich ustawień?

 • KrzychM

  5 czerwca 2018 at 13:26

  Mam u siebie Affinity Photo już od dość dawna. Pomijając różnicę w interfejsie i filozofii klawiszologia jest mocno zbliżona do Photoshopa. Niestety z powodów wydajnościowych nadal częściej korzystam z Photoshopa niż z Affinity. Od kilku wersji jest już lepiej, ale nawet po dodatkowej konfiguracji Affinity działa jednak o wiele wolniej niż np. CC 2018. Już w momencie uruchamiania jest wolno, co jeszcze bym mu wybaczył, ale otwieranie RAWów też nie powala szybkością. Jeśli znasz jakieś patenty na zmuszenie Affinity do bardziej wydajnej pracy to chętnie posłucham.

 • Andrzej

  5 czerwca 2018 at 13:25

  Ja kupiłem Photshop Elements za 199 zł ok. 2 lata temu jako aplikację desktopową i nie korzystam z usilnie oferowaną subskrypcją za ok. 50zł mies.
  Do obróbki RAW-ów korzystam z oryginalnego oprogramowania Sony( korzystam ze sprzętu Sony), zapisuję pliki jako TIFF a następnie obrabiam w GIMP.

 • E

  5 czerwca 2018 at 13:05

  Mozna uzywac Nik Collection.

 • Szymon Zduńczyk

  5 czerwca 2018 at 12:59

  Ola, od razu odpowiem: Affinity nie ma nic wspólnego z Topaz Studio. Nie można zastosować wtyczek innej firmy niż Affinity.

 • Ola

  5 czerwca 2018 at 12:55

  Czy mozna uzywac Affinity w polaczeniu z pluginami albo korektami Topaz? Ostatnio zainwestowalam w nie troche pieniedzy. Topaz Studio teoretycznie dziala, jak Photoshop, ale jeszcze sie nie przekonalam, wiec alternatywa Photoshopa wciaz mnie interesuje

 • Szymon Zduńczyk

  5 czerwca 2018 at 12:01

  Proszę o komentarz: co musie mieć Affinity abyś się nim zainteresował?

Leave a Reply

Your email address will not be published.