main

Jak zrobić dobre zdjęcie

Od czego zależy ostrość obrazu fotograficznego?

2 grudnia 2012 — by Szymon Zduńczyk4

Od jakiegoś czasu korzystam z kursów wysyłanych przez Ciebie na mój e’mail i przyznam, że można z nich wyłuskać wiele cennych informacji. Fotografią zajmowałem się od dzieciństwa, (wywołując czarno-białe zdjecia) ale tak na poważnie zacząłem się nią interesować od niedawna.

Kupiłem ostatnio aparat CANON 60D, niestety ze zwykłym jak to się mówi „kitowym” obiektywem 18-135. Piszę niestety, bo nie jestem zadowolony ze zdjęć, które robię. Pomijając kompozycję zdjęcia, to samo zdjęcie, często nawet nieruchomych obiektów jest przy dużych powiększeniach rozmazane. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to obiektyw z górnej półki ale robiąc do tej pory zdjęcia trochę bardziej zaawansowanym kompaktem ostrość zdjęć była znacznie lepsza.

Przypuszczam, że jest to efekt wbudowanego w aparat kompaktowy stabilizatora obrazu, ale przecież w obiektywach do lustrzanek również są stabilizatory obrazu. Moje pytanie brzmi, czy te wspomniane stabilizatory w obiektywach do lustrzanek są różnej jakości, i czy przy droższych obiektywach, ta stabilizacja będzie lepsza ?

W ostatnim mailu była mowa „jak wybrać dobry aparat?” w którym między innymi było napisane, że: „przeciętny obiektyw przenosi na matrycę zaledwie 10 MPx.” Co to znaczy? I od czego to zależy? I jaki trzeba mieć obiektyw, by dorównał rozdzielczości matrycy.?
Będę wdzięczny jeśli znajdziesz chwilę czasu, by odpowiedzieć mi na te nurtujące mnie pytania.
Pozdrawiam

Więcej o stabilizacji pracy z aparatem dowiesz się TUTAJ.

Czy te wskazówki przydały Ci się? Napisz opinię pod spodem.

4 comments

 • Dariusz

  3 października 2017 at 18:15

  Przysyłane przez Ciebie informacje są bardzo przydatne i dziękuję za nie.

 • Grażyna

  17 kwietnia 2015 at 14:35

  Staram się śledzić wszystkie Twoje rady (niestety nie zawsze mogę) i bardzo mi one pomagają. Mam również problem z ostrością najczęściej kiedy robię zdjęcia obiektywem – 50 ze światłem 1,8 Mam Nikona D 90 i ciągle brak ostrości na zdjęciach. Moje próby ciągle są nie udane. Innym obiektywem również mi się zdarza nie trafiona ostrość. Co robię nie tak? Pozdrawiam 🙂

 • kars53

  13 lipca 2014 at 09:04

  podobne odczucia mam – nie jestem zadowolony ze zdjęć, które robię nikon 5100 , szczególnie portrety wnuczka / obiektywy nikon DX nikkor 35mm 1,8G, nikkor 55-300, i nikkor 18-105 / – informacje uzyskane obecnie wyjaśniają mi niektóre moje wątpliwości dot. ostrości zrobionych zdjęć

 • Janusz

  22 maja 2013 at 20:54

  Dziękuję serdecznie za odpowiedzi. Oczywiście informacje były przydatne i jeszcze raz dziękuję.
  Janusz

Leave a Reply

Your email address will not be published.