Darmowe porady fotograficzne

Czy fotografować pod światło?

Wiele początkujących fotografów słyszy: nie fotografuj pod światło! Stań tyłem albo chociaż bokiem do słońca, ale nigdy pod słońce! I każdy, kto kiedykolwiek zrobił szybką fotkę pod światło wie, skąd te ostrzeżenia. Zdjęcia są ciemne, nieciekawe… Ale przy odpowiednim podejściu do tematu możnaz takiego ustawienia wyciągnąć piękne ujęcia. Eksperymenty mogą prowadzić do naprawdę ciekawych efektów. Jaką dobrą radę daje  Rafał Sosnowski, wykładowca w Akademii Foto Oko i prowadzący kurs podstawowy w fotografii?

„Chciałbym namówić ich do tego by starali się jak najwięcej eksperymentować, nie bali się robić zdjęć nietypowych. Wiadomo, że na początku efekty jakie będą mieli będą nie do końca zadowalające ale na pewno z czasem kiedy opanują swój sprzęt zdjęcia będą coraz fajniejsze a oni będą coraz bardziej zadowoleni ze swoich efektów i uzyskają coraz większą satysfakcję. Jednym z mitów które chciałbym, żeby zostały rozwiane podczas zajęć w Poznaniu jest fotografowanie pod światło, czyli pod słońce, które przez większość fotografów, zwłaszcza amatorów jest uznawane za niepoprawne, są namawiani do tego, by unikać tego typu zdjęć, ponieważ będą nieudane (…)

Fotografując pod światło uzyskujemy bardzo fajne światło konturowe, które może dać fajny efekt obrysowania sylwetki, rozświetlenia włosów. Ogólny efekt jaki uzyskamy na zdjęciu da wrażenie, że te zdjęcia są świetliste i delikatne.

Co prawda przy zdjęciach tego typu kontrast, nasycenie kolorów nam troszkę spadnie, ale nie powinniśmy się tym przejmować ponieważ to da nam ten efekt lekkości i świetlistości zdjęcia. Pewne rzeczy możemy oczywiście skorygować w programie graficznym ewentualnie wspomóc się zewnętrzną lampą błyskową która pozwoli nam wyrównać różnice świetlne. Do tego chciałbym namawiać: nie bójmy się eksperymentować, róbmy ciekawe, oryginalne zdjęcia”.

Rafał Sosnowski na co dzień pracuje jako grafik, ale realizuje również liczne zlecenia fotograficzne. Poniżej możesz obejrzeć wywiad z prowadzącym stacjonarny kurs podstaw fotografii w Poznaniu.

Aby doskonalić swój fotograficzny warsztat razem z Rafałem, zapisz się na kurs TUTAJ.

Jeden komentarz

  • Emilia

    Witam, lubię fotografie pod światło choć na razie efekty mam takie sobie…
    Dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam.
    Emilia Górska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.