fotografiafotografia artystycznafotografia dziecięcafotografia kulinarnafotografia portretowafotografia rodzinna

Artystyczne zdjęcie rodzinne, kulinarna, martwa natura i portret kreatywny. Owoce recenzji zdjęć online 291 Kursy i 284 AFO

15 kwietnia 2019 — by Szymon Zduńczyk0

main

fotografiafotografia artystycznafotografia dziecięcafotografia kulinarnafotografia portretowafotografia rodzinna

Artystyczne zdjęcie rodzinne, kulinarna, martwa natura i portret kreatywny. Owoce recenzji zdjęć online 291 Kursy i 284 AFO

15 kwietnia 2019 — by Szymon Zduńczyk0

Omawiam prace uczestników od 2013 roku. We wrześniu tego roku, minie 7 lat od realizacji idei recenzji zdjęć online oraz internetowej szkoły fotografii – Akademii Foto Oko. Obecnie przeglądam i porządkuję archiwum nadesłanych zdjęć. Śmiało mogę stwierdzić, że poziom obecnych zdjęć jest zdecydowanie wyższy od tych z początku, czyli sprzed 6-7 lat. Obecne zdjęcia, które wyróżniłem po ostatnim spotkaniu online, stawiają poprzeczkę jeszcze wyżej niż to było do tej pory. Tę jakość zdjęć mogli zaoferować absolwenci w swoich pracach dyplomowych.  Życzę, żeby autorom poniższych zdjęć nie zabrakło weny do wykonaniu większego cyklu fotograficznego i nie poprzestawali na pojedynczych, wyjątkowych strzałach.

Pierwsze wyróżnienie ląduje u Bartka Matysiaka. Jego portret grupowy zdecydowanie przewyższa poprawne, dobre zdjęcia rodzinne. Zdjęcie wzrusza autentycznością,  jest ponadczasowe i na długo zapada w pamięci. Pozwolę sobie tylko w tym jednym zdaniu zawrzeć moją opinię. Szczegółową ocenę oraz interpretację zostawiam widzom.

2019_04_09_291_kursy_284_afo_wyroznione_zdjecie_fot_Bartek_Matysiak_01_1920px

Drugie wyróżnienie dotyczy martwej natury. W swojej kulinarnej kreacji Jolanta Szymanek zawarła z jednej strony motyw Frankensteina i popularnej idei kobiety i mężczyzny jako dwóch poszukujących się połówek. Nawiasem, zachęcam do przeczytania powieści Mary Shelley Frankenstein albo: Współczesny Prometeusz (1818), bo przy tak licznych ekranizacjach, nie obejrzałem wartościowej interpretacji filmowej tego dzieła. Zapraszam do odnalezienia własnego klucza do rozszyfrowania zagadki fotograficznej Joli, a jest nad czym się głowić.

2019_04_09_291_kursy_284_afo_wyroznione_zdjecie_fot_Jolanta_szymanek_01_1920px

Trzecie zdjęcie jest autorstwa Joanny Widzisz. Jeśli miałbym znaleźć szufladkę dla tej pracy, to jest nią… estetyka. Ciekawy, plastyczny efekt jako cel realizacji. Postawienie formy ponad treścią lub nawet brak jakiejkolwiek treści. Powyższe podejście możemy zaobserwować w teledyskach i w modzie, choć zupełne oderwanie efektu wizualnego od tekstu piosenki lub motywu przewodniego kolekcji mody jest błędem. Jednym słowem najbliżej temu ujęciu do fotografii mody, gdzie charakteryzacja, makijaż scenografia i plenery odgrywają kluczową rolę.

2019_04_09_291_kursy_284_afo_wyroznione_zdjecie_fot_Joanna_Widzisz_01_1920px

Gratuluję autorom, studentom Akademii Foto Oko doskonałych ujęć!

Leave a Reply

Your email address will not be published.